Základní informace
Obec Slavoňov naleznete v severovýchodním cípu královéhradeckého kraje v podhůří Orlických hor cca 5 km od Nového Města nad Metují v okrese Náchod.
Název Slavoňov, dostala obec patrně po zakladateli prvního kostela a obce „arcijáhnu“ Slavoňovi, který působil v Hradci Králové a okolí kolem roku 1167 (arcijáhen byl titul vysokého církevního představitele jako je v dnešní době např. biskup). Nejstarší dochovaný zápis, kterým lze doložit původ obce je však poněkud mladší. Pochází z knihy Rejstříky papežských desátků - „Registra“ Wáclava Vladivije Tomka, v níž se uvádí: ...roku 1384 odváděl desátky 3 groše...
Počet obyvatel ke dni 31. 12. 2009 čítá ve Slavoňově 247 a 36 v obci Blažkov, která spadá pod správu obecního úřadu ve Slavoňově. Obě obce se rozkládají s okolními poli a lesy na rozloze 392 ha. Ve Slavoňově napočítáme 96 domů a v Blažkově 18. Průměrná nadmořská výška pro obě obce je 420 m.n.m. Nejvyšší bod leží ve výšce asi 500 m.n.m.
Obecní úřad spravuje 7 členů zastupitelstva. Radní se starají o chod obce, budovu obecního úřadu, dvě hasičské zbrojnice, mateřskou školu, knihovnu a hřbitov.
Na území obce Slavoňov působí firmy ZBA GeoTech, s.r.o., NovoPLAST PP, s.r.o., Mistral, a.s., a zemědělské družstvo Slavonia, a.s. Drobné živnosti zde provozují 2 truhlářské dílny, autoopravna, strojní obrábění, spolek pro chov koní Ranch Slavoňov, pohostinství „Bětka“, prádelna a další.
Spolkovou činnost provozuje myslivecké sdružení a dva hasičské sbory, jejichž členové jsou aktivní ve sportu, v hasičských dovednostech, v kultuře a jsou také významným pomocníkem obecního úřadu při údržbě a zkrášlování obce.
K rekreaci v obci slouží několik překrásně renovovaných dřevěných chalup. Rozvoj obce – Ke zdravému rozvoji obce patří zejména zpracovaný územní plán a dostatek stavebních parcel na výstavbu rodinných domků s vybudovanými inženýrskými sítěmi a plochy k výstavbě nových firem.
Obec Slavoňov je ve svém okolí i po celém světě proslavena celodřevěným kostelem, který je vzácnou ukázkou lidové architektury, byl postavený r. 1553. Od svého vzniku do současnosti je kostelem živým (konají se zde bohoslužby několikrát týdně). Díky této aktivitě je v bezvadném technickém stavu nejen kostel, polodřevěná zvonice, márnice, ale i hřbitov, který je obehnán kamennou zdí kruhovitého tvaru. Pozoruhodná je pečlivě zrestaurovaná vnitřní výzdoba pestrobarevným přírodním motivem. – více v rubrice kostel -
Na okraji obce Slavoňov leží Dům Mariina zahrada. Patří Schönstattskému svazu žen (Sociální sdružení žen), jednomu společenství mezinárodního Schönstattského hnutí. Slouží převážně setkáním různých společenství Schönstattského hnutí.