Vytisknout

Kulturní a společenská činnost sboru

 

Již od založení sboru její členové pořádali mnoho kulturních a společenských akcí. Od roku 1928 působili v divadelním spolku „Jirásek“ který sehrál mnoho divadelních rolí. Název souboru odsouhlasil ve svém dopise sám Alojs Jirásek. Divadelní těleso ukončilo svoji činnost v roce 1937. Mezi další kulturní akce můžeme zařadit i oslavy založení sboru. V kronice se dočítáme, že na počest 10. výročí založení sboru uspořádali bratři r. 1893 slavnost spojenou s výletem na louku bratra Josefa Vaňka. Slavilo se i 25. výročí. Slavoňovští hasiči pořádali župní sjezd v r. 1910 „..který se za pěkného počasí vydařil po stránce finanční i morální“. Úspěšně též proběhl cyklistický závod a přejezd trakařem přes rybník 24. června 1928. Dne 20. července 1930 pořádal sbor na zahradě bratra Aloise Suchánka č. p. 35 hasičský sjezd s veřejným cvičením. Tohoto sjezdu se zúčastnilo 400 hasičů z okolních sborů a dále skauti, kteří tábořili pod Slavoňovem. Na počest 50. výročí založení sboru se na zahradě bratra Jana Vaňka konala slavnost dne 2. července 1933, která byla spojená se sjezdem rodáků. Společný sjezd se sborem Blažkov pořádali hasiči 11. července 1948 na zahradě bratra Jana Čejpy. Na témže místě se dne 22. června konal okrskový sjezd, kterého se zúčastnily všechny okolní sbory. Oslavy 100 letého založení sboru se konaly 19. června 1983 na návsi. Při této příležitosti se konal slavnostní průvod jednotek a spoluobčanů od hospody na náves. Poté se předvedla nově zrestaurovaná historická čtyřkolová stříkačka a proběhlo okrskové cvičení. Akce se taktéž velmi vydařila. 110. výročí založení sboru se konalo 22. května 1993 na hasičské chatě. Zde byla předvedena, jak stará tak i nová technika, včetně ukázky rozstříhání automobilu pro záchranu posádky po dopravní nehodě, kterou provedli hasiči z Nového Města nad Metují. K poslechu zahrála dechová hudba Stavostrojka. 6. července 2002 se spolu s obecním úřadem sbor podílel na oslavách svěcení praporu a znaku obce. Své 125. narozeniny oslavil sbor dne 19. července 2008. Slavnost se konala na návsi. Za pěkného počasí předvedli naši členové historickou čtyřkolovou stříkačku. Novoměští hasiči provedli zásah na havarované vozidlo, ze kterého vyprostili řidiče. Večer se na návsi konala taneční zábava do časných ranních hodin.

Vraťme se od oslav založení sboru zpět ke kulturní činnosti. O oslavách už víme. Povězme si něco o další činnosti. Naši členové byli hybnou silou v ochotnickém divadelním spolku „Jirásek“. Po jeho rozpadu převzali účinkování pod svá bedra a sehráli četné divadelní hry. Tato činnost probíhala v letech 1934 až 1954. Po II. světové válce se stal sbor složkou Národní fronty. Na poli kulturním byl hybnou silou v obci a pořádal hasičské plesy, pouťové a posvíceňské zábavy, maškarní merendy a různé zájezdy atd. Tato bohatá činnost v současné době, vzhledem k nulové návratnosti vkladů, jíž bohužel není možná.

Kontakt

 • Obecní úřad
  Slavoňov č.p. 74
  549 01 Nové Město nad Metují
   
      tel.: 491 472 296
  e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. z
   
  Pověřenec pro ochranu osobní údajů Bc.Veronika Spilková 
  Tel. 775 498 893 e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
   
  Úřední den:
  Středa od 18:00 - 20:00 hod.
  Číst dál...

Přihlášení