Vytisknout

Koněspřežná stříkačka

U příležitosti oslav 100. výročí od založení Sboru dobrovolných hasičů v Blažkově, které se konaly 24. srpna 2013, rekonstruoval sbor starou požární stříkačku z roku 1913. Stříkačka je z výroby Bratří A. F. Smekal v Čechách u Olomouce.

Z původní stříkačky se mnoho věcí nedochovalo, takže bylo zapotřebí mnoho práce, aby stará stříkačka získala novou krásu.

Na rekonstrukci se především podíleli tito členové: Tomáš Suchánek, Jaroslav Pluhař, Radomír Bartoš a Michal Suchánek. Právě oni se věnovali opravám zhruba od března 2013 do konání oslav v srpnu téhož roku. Svoji práci odhadují na celkových 350 hodin. Vlastní výrobou byly vyrobeny ztracené kovové části a sací koš. Ale nejenom oni se podíleli na opravách. Pan Jiří Remeš z Blažkova vyrobil ve svém truhlářství veškeré dřevěné součástky. Pan Zdeněk Fireš vyrobil sponzorským darem ve své firmě (Kovovýroba Zdeněk Fireš Slavoňov) staré koncovky na hadice. Pan Jan Suchánek z Blažkova sehnal na jedné z půd v obci Jasenná staré sací hadice. Malbu na stříkačce provedla paní Hana Podhradská z Ohnišova.

V rámci oslav proběhlo její představení široké veřejnosti v podobě zásahu v dobovém oblečení. Tohoto zásahu se zúčastnili: Pavel Suchánek st., Jan Suchánek, Josef Suchánek, Michal Suchánek, Tomáš Suchánek, Jaroslav Pluhař a Radomír Bartoš. Ovšem vyzkoušet si pumpovat či stříkat mohli pak i přihlížející, nejvíc toto však ocenily děti, které tato stará stříkačka zaujmula.

Stříkačka zatím není uskladněna na žádném reprezentativním místě. Ovšem členové sboru se občas domluví a naši krásnou stříkačku jak se říká „někam vyvezou.“ Poslední akcí, kde mohli ostatní občané tuto stříkačku vidět i při zásahu byly oslavy 130, let od založení sboru Mezilesí, kde svoji ukázku provedli bratři Josef Petera, Michal Suchánek, Martin Ješina, Radomír Bartoš, Tomáš Suchánek a Jaroslav Pluhař.

Videozáznam z tohoto zásahu můžete vidět na: https://www.youtube.com/watch?v=gQLoI5sLz50

 

Kontakt

 • Obecní úřad
  Slavoňov č.p. 74
  549 01 Nové Město nad Metují
   
      tel.: 491 472 296
  e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. z
   
  Pověřenec pro ochranu osobní údajů Bc.Veronika Spilková 
  Tel. 775 498 893 e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
   
  Úřední den:
  Středa od 18:00 - 20:00 hod.
  Číst dál...

Přihlášení